تبلیغات
بیمه آسیا نمایندگی رحیم پور - جاده‌های آذربایجان‌غربی بوی مرگ می‌دهند/ رشد ۲۳ درصدی تلفات رانندگی

بیمه آسیا نمایندگی رحیم پور

کردستان - بانه - خیابان کمربندی - نرسیده به چهار راه سازمان آب همراه : 09183761671

جاده‌های آذربایجان‌غربی بوی مرگ می‌دهند/ رشد ۲۳ درصدی تلفات رانندگی

بررسی ها نشان می دهد وجود اختلاف ارتفاع جاده با حاشیه و کمبود حفاظ جاده ای، کمبود سامانه روشنایی، فرسودگی آسفالت جاده ها از مهم ترین مشکلات جاده های آذربایجان غربی است.

وجود اختلاف ارتفاع جاده با حاشیه و کمبود حفاظ جاده ای، کمبود سامانه روشنایی، فرسودگی آسفالت جاده ها، نبود حتی یک متر اتوبان موجب شده سالانه تعداد زیادی از شهروندان آذربایجان غربی قربانی جاده هایی شوند که بوی مرگ می دهند.

به گزارش مهر، هرچند افزایش قابل توجه تصادفات و مرگ و میر هموطنانمان در سوانح جاده ای آذربایجان غربی هرسال تکرار می شود ولی در هفت ماه گذشته امسال رشد بیش از ۲۳ درصدی میزان تلفات و فوت ۴۹۱ نفر در استان، نگرانی افکار عمومی را به دنبال داشته و در این میان کم توجهی مسئولان به این امر نگرانی را دوچندان می کند.

توسعه و بهسازی زیرساخت های حمل و نقل در آذربایجان غربی با وجود موقعیت جغرافیایی این استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه این استان با ۳ کشور عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان حدود یک هزار کیلومتر مرز مشترک دارد و به عنوان شاهراه ارتباطی ایران با اروپا محسوب می شود.

در این میان رعایت و ارتقای شاخص های جهانی در جاده ها و حمل و نقل آذربایجان غربی به عنوان یکی از استانهای پرترافیک کشور، اهمیت ویژه‌ای دارد بطوری که در هفت ماه گذشته طبق گفته مسئولان ۴۹۱ نفر در جاده ‌های استان جان خود را از دست داده ‌اند که بخشی از این سوانح به دلیل جاده ها و راه ها نامناسب است.

بررسی ها نشان می دهد وجود اختلاف ارتفاع جاده با حاشیه و کمبود حفاظ جاده ای، کمبود سامانه روشنایی، فرسودگی آسفالت جاده ها از مهم ترین مشکلات جاده های آذربایجان غربی است.

۴۹۱  نفر در جاده های آذربایجان غربی جان باختند

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در۷‌ ماه نخست امسال، ۴۹۱ نفر در حوادث رانندگی استان جان خود را از دست دادند گفت: این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۳٫۷ درصد رشد نشان می دهد.

علی افتخاری با بیان اینکه این آمار در مدت زمان مشابه سال گذشته ۳۹۷ نفر بود ادامه داد: بیشترین تلفات حوادث رانندگی با ۳۳۳ مورد در جاده‌های برون شهری و ۹۹ مورد در تصادفات درون شهری، ۵۹ مورد در جاده‌های روستایی گزارش شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به اینکه از مجموع تلفات حوادث رانندگی هفت‌ ماهه امسال در استان ۳۹۶ نفر مرد و ۹۵ نفر زن بودند اضافه کرد: در حوادث رانندگی هفت‌ ماهه امسال شش هزار و ۹۹۵ نفر شامل پنج هزار و ۱۱۳ مرد و یک ‌هزار و ۸۸۲ زن مصدوم شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳٫۷ درصد افزایش یافته است.

افتخاری یادآور شد: در مهر ماه امسال تعداد ۸۶ نفر شامل ۶۶ مرد و ۲۰ زن جان خود را در تصادفات از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸٫۷ درصد افزایش یافته است.

آذربایجان غربی یک متر اتوبان و تونل هم ندارد

یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهرعلت افزایش تلفات جاده ای در استان را نبود راه های دسترسی مناسب عنوان کرد و افزود: متاسفانه آذربایجان غربی از جمله استانهایی که سالهاست از راه های دسترسی مناسبی برخوردار نیست و نمود آن رشد تلفات جاده ای است.

نادر قاضی پور با انتقاد از بی توجهی وزارت راه و شهرسازی به وضعیت نامناسب جاده های آذربایجان غربی گفت: با توجه سوال و تذکرات متعدد از سوی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی همچنان شاهد بی توجهی هستیم.

وی کمبود اعتبار را از مهمترین مشکلات توسعه و ساماندهی راه ها و جاده ها در آذربایجان غربی دانست و ادامه داد: متاسفانه از سالهای گذشته تاکنون دولت اعتبار لازم و مورد نیاز برای تسریع در روند ساماندهی راه های این استان را اختصاص نمی دهد این در حالی است که امسال میزان خط کشی در جاده های استان نسبت به مدت زمان سال گذشته به نصف رسیده است.

قاضی پور اظهارداشت: در حال حاضر آذربایجان غربی یک متر اتوبان و تونل هم ندارد و نتیجه این بی توجهی نیز متوجه مردم و افزایش تلفات جاده ای می شود.

وی با اشاره به وضعیت کلی راه‌های کشورافزود: نمی ‌توان گفت تمامی جاده‌های کشور وضعیت خوبی ندارند چرا که وضعیت راه‌ها و جاده‌ها در برخی از استان‌ها قابل قبول است و حتی در برخی از استان‌ها مابین برخی از بخش‌ها بزرگراه احداث شده ولی چنین موضوعاتی در استانی نظیر آذربایجان غربی مغفول مانده است.

قاضی ‌پور با تاکید بر موقعیت جغرافیایی شهرستان ارومیه و استان آذربایجان غربی، یادآور شد: این استان با سه کشور دیگر هم مرز است و با توجه به اینکه بزرگترین مرز زمینی کشور در این استان وجود دارد این امر لزوم توجه هرچه بیشتر به کیفیت راه‌ها و جاده‌های استان را می ‌طلبد.

جاده های آذربایجان غربی مورد غفلت واقع شده است

رئیس پلیس راه آذربایجان‌غربی با بیان اینکه توسعه و توجه به جاده‌های استان مورد غفلت قرار گرفته ‌اند بطوری که حتی یک متر هم آزاد راه وجود ندارد تصریح کرد: به ترتیب محور ارومیه – سلماس، ارومیه – مهاباد ، میاندوآب – مهاباد ، کمربندی دارلک و جاده شهیدکلانتری ارومیه بیشترین تصادفات را به خود اختصاص می‌دهند.

سرهنگ علی سعیدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: طبق آمار در بیش از ۷۰ درصد حوادث ترافیکی نقش عامل انسانی محرز است و عدم توجه به جلو، تغییر ناگهانی مسیر، انحراف به چپ، سرعت غیر مجاز و خواب آلودگی راننده از جمله عوامل اصلی تخلفات حادثه آفرین به شمار می آید اما در این میان وضیعت نامناسب جاده ها نیز در افزایش میزان تصادفات غیر قابل انکار است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان غربی با اشاره به تعداد خودروهای سطح استان، گفت: در سطح استان حدود ۵۰۱ هزار دستگاه خودرو وجود دارد که توسط راهنمایی رانندگی استان شماره‌ گذاری شده‌اند بر این اساس با احتساب خودروهای شناور به این صورت تخمین زده می‌شود که روزانه به طور متوسط حدود ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو در استان تردد می ‌کنند.

سعیدی به وجود ۲۵۰ هزار خودرو در شهرستان ارومیه اشاره کرد و گفت: با احتساب خودروهای شناور، به طور متوسط روزانه حدود ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در ارومیه تردد می ‌کند وجود این آمار نشان می‌دهد که سطح همکاری‌ها برای کاهش میزان تصادفات باید بهبود پیدا کند.

رانندگان جاده های چه می گویند…

از شهرستان میاندوآب به عنوان چهار راه شبکه راه های ارتباطی جنوب آذربایجان غربی یاد می شود، چراکه این شهرستان یک هزار کیلومتر راه ارتباطی دارد که بیشترین تلفات تصادفات جاده ای جنوب استان در آنجا صورت می گیرد.

احمدی یکی از راننده اتوبوس های برون شهری در ارومیه می گوید: نبود سامانه روشنایی، اختلاف ارتفاع جاده و نبود حفاظ در بسیاری ازمحورهای ارومیه مشکلی اساسی برای رانندگان است.

وی بویژه از نبود روشنایی در جاده های استان اظهار گله مندی کرده و می افزاید: در بسیاری از محل ها با پیچ تند بویژه در شب، رانندگی بسیار سخت ترمی شود و هر لحظه احتمال تصادف با خودرو ای مقابل وجود دارد .

همتی یکی از رانندگان کامیون هم می گوید: اکثر جاده ها در استان دو مسیره هستند و شانه خاکی کافی که در صورت بروز حادثه، امکان فرار برای خودرو و شاخ به شاخ نشدن با وسیله نقلیه روبرو برای راننده وجود داشته باشد در اکثر محورها وجود ندارد.

یکی دیگر از رانندگان کامیون در ارومیه می گوید: به دلیل شغلی که دارم در حال تردد در جاده های آذربایجان غربی و سایر استانها هستم باید بگویم وضعیت جاده ها مناسب نیست.

حاجی زاده می گوید: خودروهای باری طویل هستند و خودروهای سواری تمایل ندارند پشت خودروهای سنگین که عمدتاً سرعت کمتری دارند حرکت کنند و برای همین با سبقت گرفتن از خودروهای باری که در بسیاری از موارد این سبقت ها مجاز نیستند، عامل تصادف می شوند.

اقدامات برای بهبود وضعیت راه های آذربایجان غربی در حال انجام است

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت راه های استان گفت: طرح ملی احداث بزرگراه ارومیه- میاندوآب- مهاباد به عنوان بزرگ ترین محور ترانزیتی جنوب آذربایجان‌غربی تا اواسط سال ۹۲ به بهره ‌برداری می‌رسد که شاه کلید توسعه جنوب استان به شمار می رود.

خلیل محبت خواه افزود: این طرح به طول ۱۸۰کیلومتر است و ۱۷کیلومتر از آن در سالهای گذشته از سمت ارومیه به بهره برداری رسیده است و مابقی محور در۵ قطعه احداث می شود و ۳۳۰میلیارد ریال برای این طرح اختصاص یافته ست.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ پروژه احداث بزرگراه، راه اصلی، راه فرعی و تقاطع غیر همسطح در سطح استان در دست اجراست افزود: این طرح ها به طول ۴۸۷ کیلومتر و بهسازی و آسفالت راه های روستایی به تعداد ۴۶۱ پروژه و به طول ۱۴۵۸ کیلومتر در قالب طرح مهر ماندگار در استان اجرا می شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی نزدیک به ۱۵ هزار کیلومتر راه هم سنگ دارد، افزود: آذربایجان غربی به لحاظ طول معابر شهری و روستایی بین ده استان اول کشور قرار دارد و از نظر رتبه بندی راه های اصلی و روستایی در سطح کشور جزو استان های برخورداری متوسط به شمار می رود.

مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی هم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آشکارسازی نقاط حادثه خیز، نصب علایم و تابلوهای هشدار دهنده، لکه گیری آسفالت، عملیات درزگیری و نصب میله های جدا کننده از جمله عملیات راهداری اجرایی در مقاطع پرحادثه جنوب آذربایجان غربی است.

ارسلان شکری ادامه داد: ضریب ایمنی محورهای استان با اجرای عملیات راهداری از جمله اصلاح شیب عرضی، تعمیر علائم و نصب تابلوهای هشداردهنده و تعریض پیچ های خطرساز در نقاط پرحادثه به ویژه در بزرگراه ارومیه- سلماس ارتقا یافته است.

بیش از نیم قرن تجربه پشتوانه بزرگ بیمه آسیا

درباره ما
بیمه آسیا نمایندگی 3553 به نام آقای علی رحیم پور در راستای توسعه اهداف بیمه آسیا مبنی بر انجام خدمات بهتر و سریع تر و اطلاع رسانی در زمینه صدور انواع بیمه نامه ها و پیگیری خسارات در حد وسع و توانایی خود اقدام به ایجاد این سایت نموده است امید است با یاری شما عزیزان از طریق ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات همچنین درخواست موضوعاتی که برای شما حائز اهمیت و اولویت می باشد بتوانیم خدماتی شایان شما ارائه نماییم فعالیتهای این نمایندگی عمدتاً در زمینه های مختلف در قسمتهای مربوط به هر بیمه نامه با ارائه تخفیفات مخصوص همان عنوان درج گردیده است.
با تشکر
علی رحیم پور

علی رحیم پور


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :