ماهیت وجودی deductible

فلسفه ایجاد فرانشیز در بیمه ها آن است که در مرحله اول بخشی از مبلغ خسارت به عهده خود بیمه گذار باشد تا در حفظ و نگهداری مورد بیمه دقت عمل مناسبی داشته باشد. در ثانی از ایجاد و تشکیل پرونده های کوچک و وقت گیر و هزینه بر برای بیمه گر جلوگیری نماید.

با اتکاء به این اصل هم بیمه گران و هم بیمه گذاران در ماهیت عملیاتی بیمه همکاری داشته و این مشارکت به نفع هر دو طرف خواهد بود، چرا که بیمه گذار از تخفیف مناسبی بهره مند شده و در ضمن بیمه گر هم از صرف هزینه های کوچک و وقت گیر جلوگیری میکند.

پس  منظور از فرانشیز آن قسمتی از خسارت است كه بیمه گر پرداخت نمیكند و به عهده بیمه گذار باقی میماند. کلمه فرانشیز ریشه فرانسوی دارد و به معنی معافیت است. در اصطلاح فنی تقریبا فرانشیز  در اغلب انواع بیمه مطرح است. در ادامه این مقاله فرانشیز را در سه گروه بیمه های اموال و اشخاص و مسئولیت بررسی می کنیم.

ابتدا به بیان یک نمونه می پردازیم:

 یك بیمه نامه را در نظر بگیرید رقم تعیین شده برای فرانشیز مثلا صد دلار باشد این مبلغ از خسارت قابل پرداخت كسر خواهد شد. اگر خسارت سیصد دلار باشد بیمه گر دویست دلار پرداخت خواهد كرد و اگر خسارت صد دلار و یا كمتر باشد پرداختی صورت نخواهد گرفت.

اما ملاحظه میفرمایید که به این ترتیب ماهیت وجودی فرانشیز اعمال نشده است، زیرا اگر معنای فرانشیز  صرف نظر كردن است بایستی از خسارت تا صد دلار صرفنظر شود ولی اگر خسارت بیش از این مقدار بود تماما پرداخت گردد.

 در مثال بالا خسارت سیصد دلاری بایستی به طور كامل جبران شود. حال چنانچه بخواهیم اصطلاحات را به جای خود به كار ببریم بایستی گفت روشی كه در حال حاضر عمل میكنیم در زبان انگلیسی معروف به deductible است.

انواع فرانشیز:

 1- در بسیاری موارد فرانشیز رقمی معین و ثابت است كه از خسارت كسر میشود.

2- در بعضی موارد فرانشیز درصدی از مبلغ بیمه است و هر قدر مبلغ بیمه بیشتر باشد فرانشیز به همان نسبت بالاتر خواهد بود.

3- در مواردی دیگر خسارت درصدی ثابت از خسارت است. به عبارت دیگر بیمه گذار براساس درصدی معین با بیمه گر در سهم خسارت سهیم میشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس استان کردستان – بانه – خیابان کمربندی نرسیده به چهارراه سازمان آب بیمه آسیا نمایندگی رحیم پورمراجعه نموده و یا با شماره تلفن 09183761671 تماس حاصل فرمائید.